Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

IX Kongres Facility Management zakończony - relacja
(2015-11-25)

 
logo2kfm.png

Strategiczne zarządzanie nieruchomościami i komfort najemcy

To były niezwykłe dwa dni, podczas których blisko 400 profesjonalistów z sektora zarządzania nieruchomościami komercyjnymi rozmawiało na tematy związane z obszarem Facility, Property i Asset Management. Kongres zgromadził rekordową liczbę uczestników i prelegentów, którzy w warszawskim hotelu Novotel Centrum dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z rynku krajowego i zagranicznego. Wszelkie zagadnienia omawiano przez pryzmat komfortu najemcy, któremu spotkanie było w pełni poświęcone.

Po raz pierwszy w historii wydarzenia organizatorzy zaproponowali tak odważny miks zagadnień, starając się omówić wszystkie dziedziny procesu zarządzania obiektami komercyjnymi w ramach jednego spotkania. IX edycja kongresu była również świetną okazją do zmiany formuły spotkania z ogólnokrajowej na międzynarodową.

Dzień I – Facility Management bez tajemnic

Wśród przedstawicieli międzynarodowych firm świadczących usługi z obszaru FM wypowiadali się m.in. przedstawiciele Wielkiej Brytanii (Scott Newland, OKIN Group), Węgier (Zoltan Balogh, Sodexo), Niemiec (Marc Borggreve, SPIE) oraz Hiszpanii (Rafael San Martin Madina, Ferrovial / FBSerwis). Bardzo wysoko ocenianą prelekcję poprowadził pionier światowego FM, Stan Mitchell, który opowiedział o swoich doświadczeniach we współpracy z wdrażania zrównoważonego FMu w międzynarodowych organizacjach. W prezentacji nie zabrakło też odniesień i analogii do rynku polskiego, co z pewnością pozwoli polskiej branży FM o wiele skuteczniej pozycjonować swoją działalność w kontekście rynków zagranicznych. Dyskusję na temat funkcjonowania zagranicznych rynków FM prowadził Dominik Miniewicz z Deutsche Services Polska Nie zabrakło także gorącej dyskusji na temat rozwoju usługi typu Total FM na zagranicznych rynkach.

Szczególną uwagę poświęcono usłudze technicznego utrzymania obiektów i partnerstwie pomiędzy usługodawcami a klientami. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele najważniejszych graczy na rynku, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w ramach dwóch wątków przewodnich: technice w obiektach biurowych i galeriach oraz obiektach przemysłowych. Głos zabrali: Jerzy Szulc (Zinel), Tadeusz Sztop (Dussman), Piotr Machałowski (Inwemer), Mariusz Greiner (Raiffeisen Polbank), Cezary Grzebalski (Skanska Property Poland), Krzysztof Skowroński (Veolia), Artur Met (APA), Mirosław Gadomski (SPIE), Adam Bedyk oraz Norbert Ślusarczyk – obaj z Sodexo.

Nie zabrakło również prelekcji na temat świadomego procesu projektowania nowych obiektów we współpracy z osobami doświadczonymi w procesie zarządzania obiektami. Bez ich udziału nie mogłyby bowiem powstać budynki funkcjonalne, tanie oraz ekologiczne. Prelekcję poprowadzili Jonathan Steer i Michał Wiśniewski z CBRE.

Dodatkowo na warsztat wzięto serwis utrzymania czystości w obiektach, którego specyfikę rozłożono na czynniki pierwsze dzięki Jolancie Sergot-Kowalskiej oraz jej rozmówcom biorącym udział w dyskusji dotyczącej przyszłości jego rozwoju.

Pierwszy dzień kończyła prezentacja raportu płacowego, w której przedstawione zostały najważniejsze wnioski dotyczące poziomu płac i wynagrodzeń w sektorze FM. Natomiast podczas wieczornego koktajlu integracyjnego wszyscy uczestnicy i prelegenci mieli okazję poznać się lepiej na nieco mniej formalnej stopie.

Dzień II – Property i Asset Maanagement, a rynek najemców

Mocnym akcentem rozpoczął się drugi dzień Kongresu. Seweryna Afanasjew (MRICS) stworzyła solidne merytoryczne tło do dalszych prelekcji, omawiając relacje obecnie panujące pomiędzy facility, property i asset managerami działającymi na polskim rynku. Z kolei dyskusja z udziałem dr Zuzanny Paciorkiewicz (C&W), Bartłomieja Łepkowskiego (Knight Frank) oraz Doroty Suchodolskiej (Balmain Asset Management) pozwoliła uczestnikom poznać doświadczenia firm na co dzień zarządzających portfelami nieruchomości.

Nie mogło zabraknąć też prezentacji zyskującego w ostatnich czasach na znaczeniu praktycznego narzędzia, jakim jest BIM. Uczestnicy mieli okazję poznać najważniejsze pojęcia z nim związane oraz dowiedzieć się, w jaki sposób system postrzegają międzynarodowi gracze.

Z kolei metody pomiarów powierzchni komercyjnych omówił Artur Winnicki (MRICS), który zaprezentował najważniejsze standardy w tym obszarze oraz ich znaczenie dla całego procesu zarządzania, najmu oraz wyceny nieruchomości. Następnie, w roli moderatora, wraz z Bogdanem Zasadą z Kulczyk Real Estate Holding, Łukaszem Kwiecińskim ze Skanska Property Poland, Rafałem Schurmą z PLGBC, Maciejem Kiepalem z firmy Armstrong oraz Mirosławem Czarnikiem z Górnośląskiego Parku Przemysłowego, próbował odnaleźć odpowiedź na pytanie, co oznacza obecnie określenie „deweloper przyjazny najemcom”.

W trakcie burzliwej dyskusji, podczas której paneliści poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak zapewnić najemcy maksymalny komfort korzystania z obiektu w całym cyklu jego życia, padało wiele argumentów, że warto przekazywać pełne informacje techniczne oraz dokumentację użytkownikom, którzy przez wiele lat będą musieli się zmagać z tkanką obiektu.

Kongres Facility Management okazał się wielkim sukcesem i wyraźnie ukazał, że zwiększa się zainteresowanie rynku wdrażaniem profesjonalnego i strategicznego FM w polskich organizacjach. Spotkanie było również wspaniałym wstępem do dziesiątej, jubileuszowej edycji wydarzenia, które odbędzie się już za rok.

Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom zaangażowanym w tworzenie tego wydarzenia oraz uczestnikom, którzy tak licznie przybyli na spotkanie, by móc aktywnie uczestniczyć w życiu branży.