HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jaka maszyna czyszcząca do mycia sali gimnastycznej?
(2020-02-26)

czysta-podloga-sportowa.jpg

 

Każda podłoga często użytkowana dość szybko pokrywa się warstwą brudu. Wiedzą coś na ten temat właściciele sali gimnastycznych. Pot zmieszany z kurzem nie stwarza optymalnych warunków do ćwiczeń. Dlatego trzeba mocno się postarać, aby podłoga lśniła czystością. Konieczne jest zatem zastosowanie skutecznych metod czyszczących, a z tym niełatwym zadaniem doskonale sobie poradzą maszyny do czyszczenia sali gimnastycznej.

 Mocna eksploatacja podłogi w sali gimnastycznej
Każda sala gimnastyczna jest intensywnie wykorzystywana przez osoby ćwiczące. Brud zbiera się naprawdę szybko, ponieważ wysiłek fizyczny powoduje wytworzenie dużych ilości potu. Jednocześnie łatwo nanieść piasek i to nawet wtedy, kiedy zmienia się obuwie przed wejściem na salę. Do tego dochodzi kurz. Po kilku godzinach użytkowania czystość takiej podłogi pozostawia wiele do życzenia. Problem tkwi nie tylko w kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim w niższym poziomie bezpieczeństwa dla użytkowników. Na brudnej podłodze łatwiej się poślizgnąć i przewrócić. To może natomiast prowadzić do pojawienia się kontuzji. Warto również sobie uświadomić, że drobinki zanieczyszczeń wnikają coraz głębiej w strukturę podłogi i niszczą tym samym jej parametry użytkowe. Dlatego tak ważne jest systematyczne i dokładne czyszczenie podłogi w salach gimnastycznych. Konieczny będzie zakup profesjonalnej maszyny do mycia podłóg: multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/maszyny-czyszczace/

Trzeba jednak mieć na uwadze specyfikę tego typu podłoża. Sale gimnastyczne z reguły mają wysokiej jakości podłogi parkietowe. Oznacza to, że do ich czyszczenia nie wolno stosować agresywnych preparatów chemicznych bądź sprzętu, który mógłby naruszyć strukturę parkietu np. spowodować jego porysowanie czy zniszczenie powłoki ochronnej. Wszelkiego typu zabiegi czyszcząco-pielęgnacyjne należy zatem wykonywać z rozwagą. Przede wszystkim jednak zastosować odpowiednie metody. W ostatnich latach szczególnie polecana jest specjalna maszyna do czyszczenia sali gimnastycznej – skuteczna w działaniu, a zarazem dobra do delikatnego podłoża.

FILM

Trudności z utrzymaniem czystości w salach gimnastycznych
Warto pamiętać, że dla parkietów wyjątkowo groźne są wszelkie drobinki piasku. Dlatego podstawą staje się zmiana obuwia, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wniesienia piasku. Kłopot w tym, że niektóre osoby ignorują takie zalecenie, a jego wyegzekwowanie ciężkie do realizacji. Niektórzy właściciele sali gimnastycznych decydują się zatem na położenie specjalnych mat zatrzymujących brud, ale i to rozwiązanie nie do końca jest efektywne. Jeżeli podeszwa butów ma wgłębienia, to zawsze jakaś ilość kurzu na nich pozostanie.

Oznacza to tylko jedno. Podłoga nawet w najmniejszej sali gimnastycznej wymaga przeprowadzenia codziennych zabiegów, mających na celu usuwanie zabrudzeń. Tradycyjne metody ograniczają się do zamiatania parkietu, a następnie jego mopowania za pomocą suchego mopa płaskiego. To pozwala wyczyścić podłoże z kurzu czy piasku. Pozostaje jeszcze kwestia zaschniętych plam, które zostały wdeptane w podłogę. Tego typu zanieczyszczenia wymagają już wykorzystania miękkiej i delikatnie wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Tradycyjne sposoby na czystość nie wystarczą

Faktem jest, że przez wiele lat właśnie tak wyglądało czyszczenie podłogi w salach gimnastycznych. Największą zaletą tradycyjnych metod jest ich prostota, ale jednoczenie w niej tkwi zagrożenie. Pierwsza kwestia to dokładność takiego sprzątania, a z nią bywa różnie. Można przecież nie zauważyć jakiejś plamy albo pominąć określony fragment podłogi. Tak się często dzieje, kiedy sprzątaniem zajmują się co najmniej dwie osoby. Co więcej, jeżeli nie zwróci się uwagi na czystość mopa, to zabrudzenia są rozmazywane, a nie usuwane. W przypadku przyklejonych do niego jakichś drobinek piasku wyjątkowo łatwo można spowodować zarysowania. Trzeba również pamiętać o mocnym odciśnięciu mopa z nadmiaru wody, ponieważ wilgoć wykazuje niekorzystny wpływ na strukturę parkietu – w efekcie pojawiają się wybrzuszenia. Obniżona estetyka to jedno. Gorzej, że zagraża to bezpieczeństwu osób ćwiczących.

Wniosek z tego jest jeden. Tradycyjne metody niekoniecznie są optymalne. Doskonałym sposobem na rzeczywiście czystą i zarazem w pełni bezpieczną podłogę w sali gimnastycznej okazuje się wykorzystanie nowoczesnych maszyn czyszczących. Automatyczne maszyny szorująco-zbierające mają kilka zalet. Przede wszystkim pozwalają na oszczędność czasu. Maszyny do czyszczenia sali gimnastycznej uporają się z zabrudzeniami nawet na bardzo dużej powierzchni, i zrobią to oczywiście szybciej oraz dokładniej niż jeden pracownik (a nawet kilku pracowników) z mopem. Praca jest też zdecydowanie łatwiejsza, nie wymaga użycia siły. Dostępne w ofercie rynkowej urządzenia czyszczące są wyjątkowo wygodne w użyciu.

Z punktu widzenia właściciela sali gimnastycznej znaczenie ma oczywiście efektywność czyszczenia, a ta jest naprawdę wysoka. W zależności od potrzeb można zdecydować się na lekką maszynę z silnikiem o mocy 150 W albo na niezwykle solidny model o mocy 500 W. Schemat działania jest zupełnie nieskomplikowany. Obrotowa szczotka, wykonana z miękkiego materiału, zostaje wprowadzona w ruch. W efekcie następuje rozpad cząsteczek brudu oraz ich oderwanie od czyszczonej powierzchni. Kolejny etap to zassanie brudu do zbiorniczka.

Bezpieczne maszyny do czyszczenia sali gimnastycznej

Warto podkreślić, że można precyzyjnie kontrolować ilość zastosowanej wody, aby nie doszło do przemoczenia parkietu. Co więcej, resztki wilgoci również zostają zassane przez urządzenie. Dzięki temu podłoga staje się czysta i na pewno nie gromadzi się woda w szczelinach. Wykorzystanie tego urządzenia gwarantuje, że podłoga będzie nie tylko czysta, ale i nieuszkodzona. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad.

Znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni pad. Absolutnie niedopuszczalne są pady wykonane z bardzo twardych materiałów, które łatwo mogłyby rysować czyszczoną powierzchnię. Należy wybierać pady miękkie i delikatne – takie, które są przeznaczone do podłoża parkietowego. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę dotyczy wody. Jak wiadomo drewno nie może pozostawać mokre. Dlatego do jego czyszczenia stosuje się wyłącznie modele maszyn z bardzo mocnym odciągiem. Dzięki temu woda nie zdąży wniknąć w strukturę podłoża, ponieważ wcześniej jest szybko usunięta.

Szczególnie polecane automaty do sali gimnastycznej
Możliwości wyboru jest tak naprawdę kilka. Warto jednak zwrócić uwagę na modele bateryjne. Ich wygoda użytkowania okazuje się nieoceniona. Nie trzeba szukać dojścia do prądu. Nie ma też ryzyka przypadkowego zahaczenia o leżący na podłodze kabel. Warto podkreślić, że nowoczesne maszyny czyszczące do sali gimnastycznej zasilane akumulatorem umożliwiają naprawdę długą i efektywną pracę na jednym ładowaniu. Na pewno bez problemu usunie się zanieczyszczenia nawet z dość dużej powierzchni. Praca z urządzeniem bateryjnym jest zdecydowanie bardziej praktyczna.

Warto przyjrzeć się trzem modelom tego typu urządzeń. Łączy je to, że wszystkie mają bardzo nowoczesny interfejs, łatwo się je obsługuje, a przy tym wykazują dużą wydajność działania. Mają pojemne zbiorniczki na czystą i brudną wodę. Umożliwiają również pracę w trybie eco, czyli bez zastosowania detergentów. W przypadku podłogi w sali gimnastycznej ma to ogromne znaczenie.

W mniejszych pomieszczeniach świetnie się sprawdzi kompaktowy model Viper AS 430/17 B, który upora się z brudem na powierzchni nawet 1600 m2 w ciągu godziny. Jeszcze większą wydajnością charakteryzuje się natomiast maszyna do czyszczenia sali gimnastycznej Nilfisk SC 401. Dotrze do różnych zakamarków i wyczyści przez godzinę aż 1700 m2. Pracę z tym modelem ułatwiają czytelne wskaźniki LED, dzięki którym na bieżąco można sprawdzać poziom naładowania akumulatorów oraz poziom wody. Wszystkie elementy sterujące są wbudowane w ramię automatu. Warto również zwrócić uwagę na doskonały model Viper AS5160T. Jego obsługę niewątpliwie ułatwiają duże koła i bardzo trwałe rolki.

Czyszczenie podłogi to podstawa
Nigdy nie należy zaniedbać kwestii systematycznego usuwania zabrudzeń z sali gimnastycznej. Jedyne czysta podłoga zapewnia wysoki komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Wyłącznie też na czystą powierzchnię można nakładać powłoki ochronne.

Artykuł powstał przy współpracy z:

Multi-matic.pl - dystrybutor maszyn czyszczących i parownic.
Ul. Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn
info@multi-matic.pl