HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Męczy Cię odkurzanie? Postaw na odkurzacze pionowe
(2019-04-26)

 

meczycieodkurzanie1.jpg

Odkurzacze pionowe są coraz popularniejsze, bo sprawdzają się do wielu zadań, nie tylko zastępując tradycyjne modele w sprzątaniu domu i mieszkania, ale również jako odkurzacze ręczne, za sprawą których dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Jeśli więc męczą nas domowe porządki, warto postawić na odkurzacze pionowe. 

Odkurzacze pionowe - co to takiego, czym się różnią od standardowych modeli?

Odkurzacz, jaki jest, każdy widzi, ale w przypadku opisywanych pionowych urządzeń tak już nie powiemy, bo cechują je pewne szczególne parametry. Szczotka w takim odkurzaczu jest dość wąska, ale z drugiej strony jest połączona z rozbudowaną obudową - to w niej przeważnie umieszczany jest pojemnik na zabrudzenia oraz silnik.

Nie ma tu elastycznej rury, bo całość opiera się na jednym, sztywnym elemencie. Wszystkie części są ze sobą zintegrowane. Dostępne na rynku modele jak niezawodny odkurzacz Dyson radzi sobie ze wszystkim zabrudzeniami, ale usuwa też wodę, soki, kawę, herbatę i inne płyny. W niektórych odkurzaczach obecna jest też funkcja czyszczenia na mokro, za sprawą której możemy na przykład wyprać dywan.

Co równie ważne, ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, żeby zajmowała możliwe najmniej miejsca. I na koniec - większość pionowych modeli stanowią odkurzacze bezworkowe.

meczycieodkurzanie3.jpg

Odkurzacze pionowe - najistotniejsze parametry

Zdecydowani, poszukujemy odpowiedniego odkurzacza pionowego, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby kupić odpowiedni model.

Sprawdźmy zasilanie, bo dostępne są zarówno modele sieciowe, jak i akumulatorowe. Pierwsze z nich są zazwyczaj mocniejsze, ale niewygodne w użyciu (przez kabel), drugie zaś cięższe, ale bardziej mobilne. Istotna jest moc urządzenia, ale nie ma tu wielkiej filozofii, bo im wyższa, tym lepiej, choć wedle zaleceń Unii Europejskiej nie może przekraczać 1600 W.

Zwracajmy również uwagę na ilość oraz rodzaje końcówek roboczych, a w zdecydowanej większości modeli są te przeznaczone do dywanów, wykładzin, parkietów czy płytek. Nie mniej ważny jest system filtracji i tu dobrze postawić na odkurzacz z filtrami HEPA, które co prawda są droższe, ale i skuteczniejsze w czyszczeniu.

Poza tym liczą się takie parametry jak pojemność pojemnika (większy lepszy, ale i przez to wzrasta masa całego odkurzacza), poziom hałasu (nie powinien przekraczać 70 dB), zasięg (czyli długość kabla; dotyczy tylko odkurzaczy sieciowych) oraz czas działania (ile wytrzyma akumulator).

meczycieodkurzanie2.jpg

Zalety i wady - o jakich powinniśmy wspomnieć?

Jak każde urządzenie, tak odkurzacze pionowe cechują się mocnymi i słabymi stronami. Do zalet zaliczymy przede wszystkim ich zintegrowaną budowę, co sprawia, że z łatwością można nimi operować, zdecydowanie z lepszym skutkiem niż w przypadku odkurzaczy standardowych. Mocna strona to również funkcje dodatkowe, co pozwala na pracę na mokro czy czyszczenie w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o wady, to warto pamiętać, że tańsze urządzenia mogą mieć mniejszą moc, a więc niekoniecznie poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Jak widzimy, warto postawić na odkurzacz pionowy, ale żeby faktycznie nam dobrze służył, sprawdźmy przed kupnem, czy interesujący nas model wart jest swoich pieniędzy.