HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Pora na grilla - jak utrzymać go w czystości?
(2018-07-26)

Grillowane mięsa, ryby, warzywa. Do tego sery oraz szaszłyki… Polacy pokochali grillowane jedzenie, dlatego w karczmach i restauracjach z chęcią kupują grillowane zestawy. Ruszt w lokalu to gwarantowany zysk, zwłaszcza w okresie letnim. Szybki czas przygotowania potraw sprzyja kucharzom oraz zadowala klientów, ale co z czyszczeniem? Jak uporać się z tłuszczem i przypalonymi resztkami po całym dniu grillowania? 

fot_fotolia_czyscimy_grill(1).jpg

Łatwo ubrudzić, trudniej umyć
Tłuszcz to jeden z najpoważniejszych problemów restauratorów i kucharzy. Osadza się wszędzie, jest ciężki do usunięcia oraz pozostawia charakterystyczny zapach. Co więcej, podczas grillowania to stały towarzysz kucharzy, szczególnie gdy obróbce termicznej poddawane jest mięso i ryby. Restauratorzy decydujący się na wprowadzenie dań grillowanych do oferty lokalu, powinni pamiętać o obowiązkach związanych z grillem. Bez względu na rodzaj urządzenia, grill powinien być czyszczony po każdym jego użyciu. W sezonie letnim warto czyścić ruszt nawet dwa razy dziennie. Brak regularnego mycia powoduje, że tłuszcz kapiący z potraw osadza się na ruszcie i wnika we wszystkie zakamarki.

Złogi tłuszcz oraz osmolone kawałki jedzenia, które nie są usuwane na pierwszy rzut oka nie stanowią problemu. Jednak, według lekarzy, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wielokrotnie przypalany tłuszcz nie tylko psuje smak dań, ale może być również rakotwórczy. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do grillowania należy odpowiednio przygotować sprzęt. W przeciwnym razie restauracja może zmagać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Zacznij od planu
Aby móc czarować gości smacznymi potrawami i nie martwić się o ich stan zdrowia, należy regularnie czyścić ruszt, usuwając osmolone resztki oraz tłusty nalot. Warto wyznaczyć plan działania i ustalić, porę dnia, kiedy grill ma zostać umyty. Można również wskazać osobę, która będzie za to odpowiedzialna. Takie podejście pozwoli na wypracowanie nawyku oraz zwiększy bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że im dłużej czekamy z czyszczeniem, tym więcej pracy musimy wykonać. Z biegiem czasu zapieczony tłuszcz staje się jeszcze trudniejszy do usunięcia, dlatego czas reakcji na zabrudzenia jest bardzo ważny. Zaopatrz się w drucianą szczotkę i skrobak, by pozbyć się resztek i pozostałości po jedzeniu. Następny krok, to dobór odpowiednich preparatów do walki z trudnym brudem.

Czyść, odtłuszczaj, walcz

Czystość kuchni, jaki i wszystkich urządzeń, z których korzysta personel, jest niezwykle ważna. Dlatego w walce z gastronomicznymi zabrudzeniami warto zrezygnować z domowych metod. Soda oczyszczona i ocet nie pomogą w usunięciu poważnych zabrudzeń. Na dużych powierzchniach wykorzystywanych w gastronomii znacznie lepiej sprawdzą się środki chemii profesjonalnej. Produktem dzięki, któremu wyeliminujemy najtrudniejsze zabrudzenia, jest płyn Clinex Grill. Preparat rozpuszcza i niweluje zapieczone resztki potraw. Środek działa na różnych powierzchniach – sprawdzi się w walce z tłuszczem występującym w piekarnikach, na płytach grzewczych, rusztach czy patelniach, a nawet zabrudzeniach rożna. Clinex Grill można stosować na każdej powierzchni zmywalnej odpornej na działanie alkaliów.

Aby zwalczyć uporczywe tłuszcze, wystarczy wstrząsnąć butelką i nanieść preparat na czyszczone urządzenie. Środek trzeba pozostawić na powierzchni przez ok. 1 minutę, a następnie spłukać dokładnie wodą. Płyn można stosować również w technologii „aktywnej piany”.

Zabrudzenia grilla to jedne z najtrudniejszych zanieczyszczeń, z którymi muszą zmagać się szefowie kuchni. Brak systematyczności potęguje problem, który może doprowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. Po grillowaniu warto poświęcić 10 minut na mycie rusztu, aby następnego dnia od rana oferować klientom świeże i zdrowe potrawy. Pamiętajmy, że mięsa, ryby i warzywa smakują wyśmienicie tylko wtedy, gdy są przygotowywane na czystym ruszcie, a spalony tłuszcz nie psuje smaku dań.