HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

15. „Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy”
(2017-04-28)

MEWA-Logo16.jpg

Odzież ochronna może uratować życie

Miliony ludzi ryzykują na świecie swoje zdrowie w czasie pracy. Według szacunków Światowej Organizacji Pracy (ILO) codziennie na skutek wypadków lub chorób spowodowanych wykonywana pracą umiera 6 000 osób. By zwrócić uwagę na tę kwestię, organizacja ta ogłosiła swego czasu „Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“. 28 kwietnia 2017 dzień ten obchodzony jest już po raz piętnasty.

Bezpieczeństwo w pracy usankcjonowane prawnie

Zagrożenia istniejące na stanowisku pracy mogą być różnego rodzaju: poparzenia kwasami, wysoka temperatura, płomienie i iskry, porażenie prądem czy ob-ciążenia mechaniczne. Także stres psychiczny – spowodowany presją czasu lub obawą przed utratą pracy – w coraz większym stopniu staje się czynnikiem ryzyka. W Polsce istnieją w tym zakresie regulacje na różnych szczeblach, począwszy od Konstytucji i Kodeksu pracy, poprzez wytyczne branżowe, po regulaminy i przepisy zakładowe, których celem jest zapewnienie i poprawa ochrony zdrowia wszystkich zatrudnionych.

Analiza zagrożeń obowiązkiem każdego pracodawcy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy wszelkie zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy w trakcie wykonywania swoich obowiązków, powinny być analizowane i dokumentowane. Wobec każdego takiego zagrożenia należy przedsięwziąć działania prewencyjne, które pozwoląją zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. Podstawę stanowi tutaj dyrektywa UE nr 89/391/EWG. Działania te oparte są na następujących zasadach:
-    unikanie ryzyka,
-    ocena ryzyka, którego nie można uniknąć,
-    zapobieganie ryzyku u źródła,
-    dostosowanie pracy do pojedynczego człowieka, (dotyczy głównie projektowania stanowisk pracy, wyboru wyposażenia roboczego) oraz metod produkcyjnych i metod pracy,
-    prowadzenie spójnej i całościowej polityki zapobiegawczej, obejmującej technikę,
    organizację oraz warunki pracy, stosunki społeczne i wpływ czynników związanych ze środowiskiem pracy,
-    nadawanie priorytetu środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej,
-    właściwe instruowanie pracowników.


Jak prawidłowo obchodzić się z odzieżą ochronną?

Odzież ochronna jest środkiem zapobiegawczym. Może ona chronić zdrowie pracownika, ale może mu także uratować życie. Dlatego też należy koniecznie uwzględnić następujące aspekty:
-        odzież ochronna musi być dokładnie dostosowana do zagrożeń występujących na
    danym stanowisku pracy;
-        pracownicy muszą wiedzieć, jak mają prawidłowo nosić/stosować swoją odzież ochronną;
-    odzież ochronna musi być prana i utrzymywana w dobrym stanie zgodnie z przepisami określonymi w odpowiednich normach;
-    każda zmiana dokonywana w odzieży ochronnej musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.


Kto może w tym pomóc?
Ponieważ zagadnienia związane z odzieżą ochronną są bardzo kompleksowe i wymagają wielu nakładów, zalecane jest korzystanie z porad udzielanych przez konsultantów, takich jak np. specjaliści ds. bhp czy zapobiegania wypadkom przy pracy, działający w organizacjach branżowych. Przy doborze odpowiedniej odzieży ochronnej pomogą także usługodawcy oferujący tekstylia dla przemysłu. „Oferujemy doradztwo i testowanie odzieży ochronnej“, mówi Piotr Borowczyk, przedstawiciel firmy MEWA w Polsce. „Oferując kompleksową usługę, polegająca na praniu, utrzymaniu w dobrym stanie i naprawie czy też uzupełnianiu wyposażenia odzieży ochronnej, wspieramy naszych klientów i użytkowników w zakresie przestrzegania norm europejskich. To pozwala chronić pracowników i zarazem stanowi odciążenie dla pracodawcy.“

Więcej na temat odzieży ochronnej firmy MEWA:
https://www.mewa-service.pl/produkty/odziez-robocza/odziez-ochronna/


MEWA_Siegel_EN.jpg

MEWA Textil-Management

Firma MEWA zaopatruje firmy w całej Europie, gdzie posiada 44 placówki, oferując w ramach systemu pełnej obsługi odzież roboczą i ochronną, czyściwa, wycieraczki do butów, absorpcyjne maty olejowe, jak również urządzenia do czyszczenia części. Dodatkowo można także zamówić z katalogu artykuły BHP oferowane pod marką „World WideWork by MEWA“. 4900 pracowników obsługuje ponad 174 600 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2015 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 612 mln euro.

Założona w 1908 roku MEWA jest dzisiaj czołową firmą w segmencie zarządzania tekstyliami. W listopadzie 2013 roku, w ramach Niemieckiej Nagrody za Zrównoważony Rozwój, MEWA wyróżniona została jako jedna z trzech najlepszych niemieckich firm (Top 3) w kategorii „Najbardziej zrównoważony produkt/usługa w Niemczech“. W 2016 roku wydawnictwo Deutsche Standards po raz trzeci przyznało firmie tytuł „Marki Stulecia“, a w 2015 roku po raz drugi tytuł „Lidera Światowego Rynku”.

Internet: www.mewa-service.pl
Filmy o MEWA Textil-Management: 
https://www.mewa-service.pl/newsroom/alle-videos/
MEWA na Twitterze:
 twitter.com/mewa_pl

Kontakt dla prasy:

ADIUNCTOR Roman Benedykciuk
02-776 Warszawa, ul. Nugat 8 m 59
Tel.: +48 22 643 81 73
E-mail: biuro@adiunctor.plZdjęcia: MEWAOdzież ochronna musi być dostosowana do zagrożeń na danym stanowisku pracy.

Przy doborze odpowiedniej odzieży ochronnej pomoże konsultant usługodawcy tekstyliów.
 

Odzież ochronna chroni zdrowie pracownika, ale może mu także uratować życie.